loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.

Şarkı Yazarları Nasıl İnsanlardır

3074 Görüntülenme
19 Haz 2015

Şarkı yazarları genel olarak ruh hallerini şarkı sözlerine yansıtmayı iyi bir şekilde başaran insan kitlesi olarak görülmektedir. Türkiye genelinde pek çok insan tarafından merak edilmekte olan bu insanların hayatları ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak genel olarak rutin bir hayata sahip olanlar ve müzikle ilgilenen insanlar tarafından dikkat çekmektedir. Bu insanların hayatlarını ele alacak olursak şarkı yazarı olan birkaç ismi sıralayalım;

Ahmet Kaya, Alpay, Ebru Gündeş, Dursun Ali Erzincanlı, Kıraç, Keremcem, Kayahan, Kazım Koyuncu, Işın Karaca, Fettah Can, Metin Şentürk, Gökçe, Cem Karaca, Hakkı bulut, Hayko Cepkin, Nadir Güran bu isimler arasında yer almaktadır. Sıla, Sinan Akçıl, Sibel Alai, Sıdıka Özdil, Sinan Kaynakçı, Suat Sayın, Ziya Taşkent, Yusuf Güney, Yavuz Taner, Zeynep, Çelik, Özcan Deniz, Tan, Bülent Ortaçgil, İbrahim Tatlıses de Türk besteciler arasında yer almaktadır.

Bu isimlerden bazılarını inceleyerek şarkı yazarlarının hayatları hakkında ve karakteristik özellikleri hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olmamız mümkün olacaktır;

Hayko Cepkin;

 Hayko Cepkin 1978 yılında İstanbul’da doğmuş bir piyanist, bestekar ve şarkıcı olarak tanıdığımız isimler arasında gelir. Hayko Cepkin Özel Getronagan Ermeni Lisesinde eğitim almış ve iki sene sonra Mimar Sinan Üniversite’nde şan ve solfej yanı sıra piyano dersleri de almıştır. Piyano, armoni, klavye ve ney gibi çalgıları kullanabiliyor olan Hayko Cepkin’in tarzı şimdiye kadar daima metal, hardcore rock, Anadolu rock, endüstriyel metal olarak bilinmektedir. Dolayısı ile bu onun hangi ruh haline sahip olduğunu ve ne tür şarkılarda iyi bir kitle elde edebileceğini de göstermiştir.

Sinan Akçıl;

Sinan Akçıl 1982 yılında Hollanda’da doğmuş Türk asıllı besteci, müzisyen ve artık şarkıcı kişiliği ile tanıyor olduğumuz isimlerden biridir. Sinan Akçıl şimdiye kadar pop, elektronik müzik ve r&b tarzlarında çalışmalarını sürdürmüş ve 2011 yılından günümüze dek etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. O müzik adamı Saim Akçıl’ın oğlu ve piyanist İdil Akçıl’ın kardeşi olarak da tanınmaktadır. Çok küçük yaşlarda müzik hayatına başlamış olan Sinan Akçıl başarılı performanslar elde edilmesini sağlayan çalışmalara imza atmış, çok küçük yaşlarda bile yaptığı bestelerle beraber büyük beğeniler elde etmiştir. Türkiye’yi 2009 yılında temsil etmiş olan Hadise’nin Düm tek tek şarkısına imza atmış ve 2009 yılı Eurovision şarkı yarışmasında başarılı bir şekilde sonuçlar elde edilmiştir. Sonrasında da aktif olarak çalışmalarını sürdürmüş olan Sinan Akçıl birçok insanın beğenisini kazanmıştır.

Görüyoruz ki;

Söz yazarları genellikle yaşam tarzlarına uyumlu bir şekilde sözler yazıyor ve genel olarak insanların içinde bulundukları ruh hallerini yansıtacak niteliklerde kısa ve öz çalışmalara imzalar attıklarını görüyoruz. Bugün birçok insan tarafından tercih edilmekte olan müzik yayınlarını radyo dinleme sitemizde canlı olarak dinleme imkanına sahip olabilir, söz yazarlarını ve biyografilerini, şarkı sözlerini inceleyebilirsiniz.Ayn zamanda online radyo dinleyerek bu sanatçıların yazdığı şarkı sözlerini dinleyebilirsiniz.

  • Yorumlar
  • Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.