loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.

Şarkı sözü yazmak için nasıl davranılmalı?

4909 Görüntülenme
22 Haz 2015

Şarkı sözü yazmak için herhangi bir şekilde farklı bir davranış içine bürünmenize gerek yoktur. Yaşamınızı ele alan bir takım sözleri yazmaya başlayarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Yazılan her şarkı sözünün güzel olması elbette ki beklenemez lakin yazılan her şarkı sözü için uyumlu ritimlerin bir araya getirilerek müzikle bütünleştirilmesini sağlamak mümkün olacaktır. Şarkı sözü yazmak için ek bir çaba göstermenize gerek yoktur. Yalnızca günlük olaylardan ya da o anki ruh halinizden yola çıkarak yaptıklarınızı, yapmak istediklerinizi, itaf edeceğiniz kişi ya da kişileri göz önünde bulundurarak duygu ya da düşüncelerinizi sözlere aktarmanız mümkün olacaktır. İyi bir şarkı sözü yazmak isteyen insanlar tarafından tercih edilmekte olan bir takım unsurlar vardır;

Eskiden İstanbul’da Unkapanı plakçılar çarşısı içerisinde yer alan plakçılar zaman zaman gelen insanların şiir defterleri için incelemeler yapmak üzere defterden rastgele sayfalar açar ve genellikle doğru şiire ulaşamaz ya da yazara en güvendiğini göster der ve durum değerlendirmesi yapardı. Genel olarak bu yerlere gidipte kitap uzatan insanlardan başarılı olup da çıkar pek görülmemiştir. Tavsiyelerde ise en iyi dediğiniz iki şiiri a4 kâğıda yazarak ilgili kişilere sunmak olarak görülmektedir. Bu şekilde yaparak beğeni sağlanmasını oranını arttırabilir, karşınızdaki insanın işini kolaylaştırabilir ve kısa bir süre içinde sonuç alabilirsiniz. Böylelikle hem eserinizin çalınarak sözlerde değişiklik yapılıp piyasaya sürülmesini engellemiş olursunuz hem de güvenilir bir şekilde sonuçlar elde edebilirsiniz.

Şarkı sözü yazarlarının genellikle ruh hallerini iyi bir şekilde yansıtabiliyor olduğunu görürüz. Bu insanlar genel olarak hayat hikâyelerinden, gezilerinden, mutluluklarından, efkârlarından söz eder ve insanların da aynı ruh haline büründüğü anlarda benzer şeyler düşüneceğini hisseder. Dolayısıyla bu durumu şarkı sözlerine yansıtır ve şarkı sözlerinde betimleyici niteliklerden yararlanması sağlanır.

İyi bir şarkı sözü yazarı olmak isterseniz mutlaka hece ölçüsüne özen göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada Zülfü Livaneli’nin en meşhur parçası olarak tanıdığımız Odam kireç tutmuyor, kumunu karmayınca, sevdan baştan gitmiyor sarılıp yatmayınca dörtlükleri ön plana çıkar. Bu dörtlükte 7’li hece ölçüsü kullanılmıştır. Tabi bu noktada o kadar çok örnek vardır ki bununla sınırlamaya gerek yoktur. Yazılan bestelerde eğer hece ölçüsü yoksa düzensiz bir görünüme sahip olabilir lakin böyle bile olsa bir kafiye ve bir slogan ön plana çıkarılmışsa eğer insanlar bu tip sözlere de çok fazla beğeni gösterebilmektedir. Kısa bir süre içinde milyonlarca insana erişim sağlamanın mümkün olduğunu görebilirsiniz. İyi bir söz yazarı olmak için en önemli etkenlerden bir tanesi de iyi bir üsluba sahip olmak olacaktır. İyi bir üslup ile beraber etkili sözler yazmak mümkün olacaktır. Yazacağınız şarkı sözlerinde karşınızdaki kişi ile konuşur gibi bir yazı hazırlamak ve lirik bir anlatım oluşturmakta her zaman için fayda olacak ve samimi bir dil yanı sıra sloganları ön planda tutmakta fayda olacaktır.

  • Yorumlar
  • Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.