loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.

Şarkı Sözü nedir

3538 Görüntülenme
20 Haz 2015

Şarkı sözleri, ilgili eserleri tanımlamakta olan söz öbeklerinin bir araya getirilmesi ile beraber kültürel esintilerin etkilerini göstermekte olan ve çözümsel bir yapıya sahip olması ile görülen anlatıma sahip olması istenen değerlerdir. Bu değerlerin özel olarak telif hakları ile korunuyor olduğu ve ilgili haklar doğrudan eser sahipleri ile bağlantılı bir yapıya sahiptir. Bu eserler hakkında kayda değer kritikler göz önünde bulundurularak lisans ile ilgili durumları beraberinde getirmektedir. Bu durumla şarkı sözleri için telif hakkı saklı olan eserler, telif hakkı kalkmış olan eserler ya da ulusal marşlar olarak görülmektedir.

Bu inceleme yanı sıra şunlara dikkat etmek gerekir;

Eğer ilgili eser 1 Ocak 1923 yılından önce yaratılmış ise ve bu eser ilk kez yayınlanmışsa, ilgili eserin son hayatta kalan yazarı 1 Ocak gününden en az 70 yıl önce ölmüşse, Bern konvansiyonunu imzalamış olan ülkelerin en az bir tanesi ilgili eser için süresiz telif hakkı vermemişse bu eserlerin telif hakları kalkmış eserler kapsamında dahil edilmesi beklenir.

Ulusal marşlara ilişkin şunlar incelenir;

Yine şarkı sözleri ile ilgili olarak ulusal marşlar için genel olarak çağdaş eserler olarak değerlendirilmesi ve adil kullanımın özel bir durumu olarak değerlendirmek mümkün olacaktır. Bu marşlar ile ilgili olarak da eski tarihli eserler olması durumunda telif haklarının kalkmış olabileceği düşünülmektedir.

Şarkı sözleri yayınlayan internet sitelerindeki durum hakkında bilgiler;

Şarkı sözü yazarları tarafından pek istenen bir durum olarak görülmese de fazla üstüne durulmamaktadır. Şarkı sözlerinin yayınlanması yasal olarak hak sahiplerinin izni olmadan yayınlanması durumunda bir takım cezai işlemleri de beraberinde getirmektedir. Bu işlemler ile ilgili olarak ilgili birimler gerekli işlemleri uygulamaktadır. Lakin bazı şarkılar ve şarkı sözlerinin yayını için herhangi bir şekilde sorun olmamaktadır. Dolayısıyla da insanlar rahat bir şekilde internet sitelerinde şarkı sözlerine yer verebilmektedir.

İnternet sitemiz içeriğinde bazı şarkı sözlerine erişim sağlamanız mümkündür;

Bazı güncel müziklerin şarkı sözlerine erişim sağlamak ve yoğunluklu olarak da çeşitli radyo kanallarına erişim sağlamak mümkün olmaktadır. Tarzlarına göre birçok müzik grubunu incelemek mümkün olacaktır. Bunlar için bir genelleme yapacak olursak, Arabesk müzik, Balladlar, Blues, Caz, Deneysel müzik, Etnik müzik, Fantezi müzik, Film müzikleri, Flamenko, Grunge, Halk müziği, Hip Hop, J-Pop, Karadeniz müziği, Klasik Batı Müziği, Klasik Türk Müziği incelenir. Ayrıca, Opera, New age müzik, Oyun Havaları, Popüler müzikler, Punk, Rap, Raggae, Rock, Samba, Ska, Swing, Tango, Taverna müziği, Tasavvuf müziği, Çin operası, Çocuk müziği gibi gruplar altında müzik türlerini incelemek mümkün olacaktır.

Şarkı sözü ile ilgili olarak sizlerde eğer bir söz yazarıysanız ve sözlerinizi yayınlayarak milyonlarca insana ulaştırmak isterseniz bize gönderebilirsiniz. Adınız soyadınız ile internet sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Yorumlar
  • Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.