loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.

Radyonun icadı hakkında bilmek istedikleriniz

3048 Görüntülenme
18 Haz 2015

Radyonun icadı Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilmiş olan radyo dalgalarının kullanımı ile beraber havadan iletilebilme olasılığı düşünülerek gerçekleştirilmiştir. İtalyan Guglielmo Marconi telsiz kullanımını resmen başlatmış olması ile bilinmekte ve kısa bir süre içinde çok önemli ticari bir başarıya imza atmış olması ile bilinmektedir. Radyonun icadı sonrasında hızlı bir şekilde gelişmekte olan radyo teknolojileri ile beraber bir noktadan bir başka noktaya daha iyi yayın kalitesi sunabilmek adına çalışmalar yapıldı ve günümüzde pek çok farklı kaynak yardımıyla radyo dinlemenin mümkün hale geldiğini görüyoruz. Bu alanda yapılan çalışmaların Guglielmo Marconi tarafından 1984 yılları akabinde Hertz ile beraber yapmış olduğu elektrik kıvılcımı jeneratörü ve dalga alıcı kullanımı ile beraber 9 metre uzaklıkta yer alan kapı zilini çaldırmanın başarılı olduğu görülmüştür. Kısa bir süre içinde radyo frekans verilerinin kullanımı ile beraber çok daha iyi bir alana atılım yapılarak ticari bir ürün haline getirilerek gerekli patentlerin alınmış olduğu bilinir.

Radyonun bize sunduğu avantajlar nelerdir?

Radyo dinlemenin insanlar üzerinde hayal gücünü arttırıcı özellikleri vardır. Radyo spikerinin betimleyici niteliklere sahip konuşmalar gerçekleştirmesi ile beraber insanları farklı alanlara sürükleyebilmektedir. İnternet radyo yayıncılığı ile beraber insanların da aktif olarak radyo programı sürecinde söz sahibi olması sağlanmaktadır. Radyo yayınlarının kitle iletişim araçlarından biri olarak görülmesinden dolayı ticari anlamda da geniş kitlelere erişim sağlamakta etkin bir reklam performansı gerçekleştirmekte önem arz ettiği bilinmektedir. Radyo yayınlarının programlarında keyifli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak programcıların seçilebiliyor olması ve rahat bir şekilde işinizi bölmeden radyo dinleyerek güncel müzikleri dinleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Radyo’nun zararı var mı?

Temel olarak radyoların herhangi bir zararı yoktur lakin cep telefonu ile dinlenmesi durumunda bir takım frekans dalga boyutlarından etkilenmek mümkün olabilir. İnsan vücudu üzerinde 3kHz frekans boyutunun 300 Ghz arasındaki boyuta kadar olumsuz etkiler oluşturabileceği kesin olmasa da düşünülmekte olan değerler arasında görülmektedir.

Radyo ne zaman icat edildi?

Radyonun icadını gerçekleştiren ilk mucit Marconi’dir. 1890’lı yıllarda başlayan çalışmalar, 1895 yılında ar-ge çalışmalarının sürdürülmesini beraberinde getirmiş ve 1986 yılında mors alfabesi kullanımı ile beraber anlaşılır hale gelmesi sağlanmıştır.

1898 yılında icadına patent almayı başarmış olan Marconi ilk kez radyonun varlığını ve ilk radyonun icadını gerçekleştirdiğini öne sürmüştür. 1923 yılından günümüze dek yüksek frekans değerleri ile beraber iyosfer’e çarparak tekrardan dünyaya döndüğü düşünülmekte olan radyo frekansları deniz aşırı haberleşme aracı olarak da görülmüş ve 1947 yılında transistör parçasının icat edilmesi ile beraber radyo teknolojilerinde devrim niteliğinde bir gelişme yaşanması sağlanmıştır.

O gün bu gündür radyo dinlemek isteyen insanlar evden, cepten, tabletten, bilgisayardan, radyolardan rahat bir şekilde radyo dinleme olanağına sahip olmuştur.

Kaynak : onlineradyodinle.tv

  • Yorumlar
  • Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.