loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.

Radyo Hakkında Bilmedikleriniz

3064 Görüntülenme
16 Haz 2015

Radyo hakkında teknolojik gelişmeler;

Radyo dinlemek günümüzde pek çok insan tarafından tercih edilmekte olan hobiler arasında yer almaktadır. Mp3 kavramı insanların istediği müzikleri istediği anda dinlemesini sağlarken radyoların bu alanda çok farklı bir yeri vardır ve gelişim sürecinde de bir takım değerleri beraberinde getirmiş olmasıyla ve insanların etkin olarak radyo programına katılım sağlayabiliyor olmasıyla mp3 formatına nazaran tercih sebebi olarak görülmesini sağlayan etkenler arasında yer almıştır.

Radyonun icadı, radyoyu ilk kim buldu?

İlk kez Guglielmo Marconi tarafından bulunan radyo frekansları, radyo dalgalarının kullanımı ile beraber tel ya da başka bir iletken olmadan frekans yardımıyla bir mesaj göndermenin keşfedilmesi ile serüvenin başlamasına sebebiyet vermiştir. Bu süreç 1984 yılında radarın mucidi Hertz ile beraber geliştirilmiş ve elektrik kıvılcımı jeneratörünün 9 metre uzaklıkta bir kapı zilini tel kullanımı olmadan radyo frekansları ile beraber bir oda içinde çaldırmayı başarması ile ön plana çıkmıştır. Hatta bu dönemde radyoyu İtalyan mucit Guglielmo Marconi keşfetmeden önce keşfettiğini söyleyen çok fazla insan türemiş olsa da bu alandaki ticari patent yalnızca Guglielmo Marconi için verilmiştir.

Radyo frekansları nasıl iletildi?

1890’lı yıllarda başlamış olan radyo çalışmaları 1896 yılına gelindiğinde Heinrich Hertz tarafından mors alfabesinin kullanımı ile beraber anlaşılır bir biçime getirilmesini sağlamıştır. Bu sürecin akabinde 1898 yılında ilk kez radyo için patent alınmış ve ilerleyen süreçlerde de yüksek frekans değerlerinin iyosfer’e çarparak tekrardan dünyaya geri geldiği kanıtlanmıştır. Böylelikle radyoların deniz aşırı bir şekilde haberleşme olanaklarından yararlanılabiliyor olduğunu göstermek de mümkün olmuştur.

Radyo teknolojisinde bir devrim “transistör” oldu!

Geçirgeç olarak da bilinmekte olan bu küçük elektronik devre elemanları alınan sinyal girişini kısa bir süre içinde yükselterek gerilim ve akım kazancı elde edilmesini sağlamaktadır. Bu devre elemanlarının iki n maddesi ile bir p maddesi olması durumunda npn iki pe maddesi bir n maddesi ile beraber pnp olarak kullanımı sağlamak mümkün olacaktır. Emiter, beyz ve kollektör olarak kutuplara sahip olan bu devre elemanı 20. yüzyıldaki en önemli buluşlar arasında görülmekte olup elektronik devrelerin en önemli parçalarından biri olarak kabul görmüştür. Elektronik devrelerde özellikle radyo frekanslarının çoğaltılarak iyi bir hale getirilmesini sağlamış ve yaşam boyu pek çok insan tarafından etkili sonuçlar elde edilmesi sağlanmıştır.

Yapı itibariyle pek çok insan tarafından tercih edilmekte olan radyolar teknolojik gelişmelere uğrayarak günümüzde cd kalitesinde bir müzik keyfine sahip olmamızı sağlamış boyuttadır. Türkiye genelinde pek çok insanın birincil tercihleri arasında yer alan radyoları internet sitemiz içeriğinde topladık ve isteyen insanlar istediği radyo frekanslarını rahat bir şekilde online radyo dinleme olanaklarından yararlanıyorlar. Tercih edilen internet sitemizde dinleyeceğiniz radyolar hakkında yorumlar yazabilir ve rahatça radyo dinleyebilirsiniz.

  • Yorumlar
  • Yorum Yap

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.