loading
Anasayfa
Radyo kanallarını canlı olarak bilgisayardan ve cep telefonlarından dinleyebilirsiniz.
Dinlemekte olduğunuz

TRT Radyo 6 (Şeş)

radyo kanalı 6 defa önerildi.

TRT Radyo 6, 25 Aralık 2008 tarihinde test yayına başlamış olan Trt Kürdi’nin radyo kanalıdır.

1 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı kalarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir ve Van’da yoğun bir şekilde dinlenmektedir.

Trt Radyo 6, yayın dili olarak Kürtçe ve Zazaca dillerini kullanmaktadır. Gündemdeki haberlerin yanısıra, müzik akışında yöresel kürtçe şarkılarına ve halk müziklerine yer vermektedir. Trt Radyo 6, özellikle doğu illerinde geniş bir dinleyici kitlesine sahip olmakla birlikte, diğer illerdeki dinleyicisi sayısını da gün geçtikçe artırmaktadır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna ait olan TRT Radyo 6 (Şeş) 1 Mayıs 2009 yılında yayın hayatına başlamıştır. Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde Kürtçe müzik ve haber yayını yapan TRT radyo kanalıdır. Karasal yayın dışında uydu yoluyla da dinlenebilen TRT Radyo 6 Türkiye’nin zenginliklerini ve renklerini dinleyicisine taşıma ve ulaştırma ilkesinden güç almaktadır. TRT Radyo 6 Radyo istasyonu ağırlıklı olarak Kürtçe’nin Kurmanci ismi ile anılan lehçesi ile yayın yapmaktadır. Haber bültenlerinde ise Zazaca haberlere yer veren radyo kanalının sıradaki hedefi Kürtçe’nin Sorani ismi ile anılan lehçesinde yayınlar yapacak olmasıdır. 2008 yılında test yayınına başlayan radyo kanalı yayınına ilk olarak İstiklal Marşı ile başlamış ve ardından da Rojin seslendirmesi ile Kurtuluş Savaşı zamanlarında yaşamlarını yitirenler için yakılan ağıtlı türkü ile devam etmiştir. Slogan olarak ön plana çıkan sözleri ise Aynı Gökyüzünün altındayız şeklinde Türkçeye çevrilmektedir.
30 Kas 2014
( 6 )
( 0 )
  • Yorumlar
  • Yorum Yap